امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
- محاسن: Advantages
#1
مزایای متعددی برای کشت هیدورپونیک در مقایسه با کشت خاکی بیان شده است اما الزاماً برای همه سیستم های بدون خاک و همه بسترهای کاشت صادق نیست بلکه تنوع بین سیستم ها، درجه آگاهی و مهارت بکار گرفته شده در سیستم ها نیز باید در نظر گرفته شود.
1-      تراکم زیاد گیاهی در مقایسه با مزرعه یا گلخانه های خاکی و در نتیجه ماکزیمم عملکرد بخاطر امکان کنترل روی مواد غذایی، حرارات، Co2 و غیره
2-      امکان تولید محصول در جاییکه خاک مناسبی وجود ندارد.
در مناطقی که خاک وجود ندارد (کشورهای سواحل خلیج فارس) و یا زمانی که خاک شور و یا حاوی مواد سمی است و نهایتاً زمانی که تجمع عوامل بیماری زا در خاک دیده می شود، کشت بدون خاک به عنوان جایگزین مناسب کشت خاکی خواهد بود.
3-      تولید خارج از فصل ( بخاطر اینکه در غالب موارد این سیستم ها در گلخانه استفاده میشود).
4-      راندمان بهتر در استفاده از آب و مواد غذایی (صرفه جویی)
آب مهمترین عامل موثر در تولید است که در مناطق گرم و خشک دنیا، نه تنها از نظر کمیت بلکه از نظر کیفیت و قیمت نیز به یک عامل محدود کننده کشاورزی تبدیل شده است. با بکاربردن روش های هیدورپونیک استفاده بهینه از آب وجود داشته و به این صورت در مصرف آب صرفه جویی خواهد شد. در سیستم های بسته چرخشی صرفه جویی در مصرف آب به علت کاهش زهکشی و تبخیر سطحی آب در برخی سیستم ها، صورت میگیرد. صرفه جویی آب در این روش گاه به 90 تا 95 درصد آب مصرفی خواهد رسید و به این ترتیب این روش اجازه میدهد که فعالیت های کشاورزی درمناطقی که آب عامل محدود کننده کشاورزی است، توسعه یابد.
5-      حداقل استفاده از سطح زمین (Land area) بسته به نوع سیستم
6-      سهولت در کنترل بیماریها و در برخی سیستمها سازگاری با مکانیزه کردن کارها
7-      امکان کنترل محیط ریشه و جدا کردن محصول از خاک زیرین که غالباً مشکلاتی از قبیل بیماریها، شوری، ساختمان ضعیف و زهکشی نامناسب دارد. از طرفی امکان کنترل دقیقتر دمای ریشه، اکسیژن محیط ریشه و سایر عوامل در سیستم های هیدورپونیک نسبت به کشت خاکی وجود دارد.
8-      عدم نیاز به شخمف و سایر عملیات زراعی، استریل کردن خاک و غیره که وقت گیر هم هستند.
خاک گلخانه قبل از استقرار هر گیاه جدید باید عاری از عوامل بیماری زای خاکزی باشد. ضد عفونی خاک عملیاتی دشوار و هزینه بر است اما لازم بوده و از اهمیت بالایی برخوردار است. بیشتر بسترهای کشت بدون خاک استریل بوده اما اگر تنها برای یکبار استفاده شود نیاز به ضد عفونی کردن نخواهد داشت.
9-      پیش رسی محصول
کشت بدون خاک یک محصول در گلخانه نسبت به همان کشت در خاک، باعث زودرسی می شود که علت آن درجه حرارت محیط ریشه میباشد. معمولاً بسترهای کشت بدون خاک نسبت به خاک در محل گلخانه سریعتر گرم خواهد شد. در شرایط مشابه درجه حرارت یک بستر کشت بدون خاک در پایان روز بالاتر از خاک خواهد بود. بنابراین گرم شدن سریع بستر و افزایش فعالیت سیستم ریشه ای باعث جذب بهتر و سریع تر آب و عناصر غذایی توسط گیاه گردیده و به این وسیله باعث پیش رسی خواهد شد. هرچه میزان اختلاف درجه حرارت محیط گلخانه و محیط خارج بیشتر باشد این پیش رسی اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد.
10-  امکان چند کشت در یک سال
به علت عدم نیاز به عملیاتی نظیر شخم و آماده سازی خاک فاصله زمانی بین کشت ها کم خواهد بود و از این رو امکان افزایش تعداد محصولات در سال خواهد بود.
11-  کاربرد تحقیقاتی
برای نمونه از سیستم های هیدروپونیک مایع برای بررسی تأثیر کمبود یا بیش بود عناصر در امور پژوهشی استفاده میشود.
12-  افزایش تولید
این موضوع که کنترل دقیق عناصر غذایی در گیاهان کاشته شده در سیستم هیدوپونیک، منجر به عملکرد بیشتر و کیفیت بهتر خواهد شد صحیح میباشد اما این موضوع الزاماً به این معنا نیست که در کشت خاکی محصولات نامرغوب تولید میگردد. گفته می شود که عملکرد به دست آمده با استفاده از کشت بدون خاک در مقایسه با کشت خاکی برای گوجه فرنگی و کاهو دو برابر و برای خیار سه برابر خواهد بود. این افزایش میتواند دلایل متفاوتی داشته باشد. هنگامی که قدرت تغذیه خاک گلخانه به دلایلی از قبیل شوری، وجود عوامل بیماری زا و یا ساختمان نامناسب خاک بهینه نمیباشد، کشت بدون خاک عملکردی بالاتر خواهد داشت که البته این میزان افزایش متناسب با امکانات موجود در گلخانه خواهد بود. از طرفی کشت بدون خاک باعث استفاده بهینه از فضای گلخانه خواهد شد و با این افزایش تراکم در واحد سطح، تولید افزایش خواهد یافت.
13-  کنترل تغذیه گیاه
در کشت بدون خاک از آنجا که  محلول غذایی از طریق آب آبیاری در اختیار گیاه قرار می گیرد کنترل غلظت مناسب عناصر که برای محصولات مختلف، شرایط محیطی مختلف و مراحل مختلف رشد متفاوت است، به راحتی انجام می شود. همچنین عناصری که غلظت بالای آنها برای گیاه مضر است (نظیر مس، سرب، روی، بور و منگنز) در حد مناسب حفظ میشود. مزیت مهم دیگر که در ارتباط با تغذیه گیاه است یکنواختی تأمین عناصر غذایی می باشد که به ویژه در کشت های مایع و سیستم های پیچیده تر صدق میکند. زمانی که از سیستم کشت مایع یا سیستم های خاکدانه دار یا مواد متخلخل بی اثر استفاده می شود سطح عناصر فراهم شده برای گیاهان تحت کشت توسط شخص انتخاب می شود که این اتفاق در سیستم های کشت خاکی رخ نمی دهد چرا که در بیشتر از مواقع سطح بالای عناصر در خاک به علت کشت های قبلی باعث شوری می شود. علاوه بر این در کشت های هیدروپونیک امکان کنترل اسیدیته و قابلیت هدایت الکتریکی محلول غذایی بر اساس نیاز محصول و شرایط محیطی وجود دارد در صورتی که چنین کنترلی در کشت های خاکی بسیار مشکل و هزینه بر است.
14-  تولید محصول با بهترین کیفیت
بطور کلی میتوان گفت کشت بدون خاک اثر مناسبی بر دو مشخصه محصول خواهد داشت. جنبه ظاهری محصول به دست آمده مناسب تر و بهتر از خواهد شد و در واقع محصولی که برداشت میشود از نظر مصرف کننده جالب تر و جذاب تر خواهد بود زیرا که محصول تمیزتر و به دور از آلودگی با ذرات خاک خواهد بود این موضوع خصوصاً برای توت فرنگی و آندیو بسیار مناسب و بازرپسند است. از طرفی میزان بقایای سموم در محصولات هیدروپونیک کم است زیرا در این نوع کشت میزان استفاده از سموم کمتر خواهد بود. در کشت بدون خاک بدون حجم بستر کاشت و در نتیجه حجم محیط ریشه ای کوچک بوده و عناصر غذایی بطور موثرتری از طریق محلول غذایی کنترل می شوند بطور مثال کاهش غلظت نیترات در محلول غذایی در هفته آخر قبل از برداشت کاهو، بدون این که کاهش قابل ملاحظه ای در تولید محصول ایجاد شود، می تواند باعث کاهش قابل توجه در مقدار نیترات برگ ها شود. همچنین کاربرد دقیق عناصر غذایی و غلظت کل محلول غذایی در کشت های هیدروپونیک، باعث بهبود طعم محصولاتی نظیر گوجه فرنگی و خربزه خواهد شد.
15-  کاهش نیاز به نیروی کار
کشت بدون خاک باعث محدود شدن عملیات مرتبط با کشت خاکی میگردد و از این رو نیاز به نیروی کار کاهش خواهد یافت. نیروی کار مورد نیاز برای کشت بدون خاک در سیستم های مختلف مشابه نیست و عواملی همچون نوع سیستم، درجه اتوماسیون سیستم، نوع بستر دانه بندی شده، تعداد گیاهان موجود و سایر عوامل تعیین کننده نیاز خواهد بود.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان