امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
شرایط محیطی لازم برای پرورش خیار در گلخانه
#1
1- درجه حرارت
خیار گلاخانه ای دمای گرم را می پسندد. حداقل دمای 19 درجه سانتیگراد برای تولید مطلوب لازم است. اگرچه در سطوح کوچک ممکن است در زیر 19 درجه سانتیگراد نیز تولید قابل قبول داشته باشد. مناسب ترین درجه حرارت هوا د ر روز 21-22 درجه سانتیگراد و در شب 16-19 درجه سانتیگراد بسته به رقم تعیین شده است. حداکثر دمای روز 24-27 درجه سانتیگراد و دمای شب 4-6 درجه سانتیگراد کمتر باشد. هرگونه کاهش یا افزایش درجه حرارت از حدود تعیین شده موجب اختلال در رشد و نمو و کاهش عملکرد کیفیت محصول می گردد.
  • درجه حرارت گلخانه در رابطه با شدت  نور و میزان رطوبت محیط باید هماهنگ گردد. با افزایش شدت نور یا وجود نور کافی درجه حرات نیز افزایش یابد، بنابراین در روزهای ابری دمای کمتر.
  • رطوبت بالا با دمای بالا توأم و برعکس رطوبت کم (آب) دمای کم (کاهش دما) درجه حرارت خاک نیز اهمیت ویژه ای در پرورش خیار دارد. بهتر است دمای خاک بین17-20 حفظ شود تا اختلالی در جذب آب و مواد غذایی پیش نیامده و ریشه ها بتوانند به طور فعال به وظایف خود عمل نمایند. برای این منظور در تعدادی از گلخانه ها یک خط لوله آب گرم وسط پشته از زیر خاک عبور می دهند که در واقع در بین دو ردیف کاشت قرار می گیرد. کار دیگری که در زمستان بایستی صورت گیرد اگر آب آبیاری سرد است آن را تا حدودی گرم نمود.
2- رطوبت نسبی و تهویه
در انواع گلخانه خیار برای جلوگیری از دمای زیاد روزانه (بعدازظهر) و رطوبت نسبی بالای شب که موجب افزایش بیماریها میگردد تهویه لازم است. در تونل های پلاستیکی که معمولاً نسبت به گلخانه های شیشه ای بسته تر هستند دقت بیشتری بایستی مبذول گردد. بایستی توجه شود هوای سرد و خشک گاهی باعث شود علائم سرمازدگی روی میوه ظاهر شود.
در صورتی که یک شب سرد بدنبال یک روز گرم پیش بینی می شود. در اواخر روز مقداری تهویه بایستی صورت گیرد تا هوای گرم و مرطوب را بیرون کند. اگر اینطور نشود با سرد شدن هوا رطوبت نسبی بالا رفته و رطوبت روی سطح برگها کندانسه شده و ایجاد مشکل می کند.
اگر بعد از یک شب سرد، در روز (صبح) دما سریع تر بالا می رود به همان نسبت برگ و میوه گرم نشده (سرد مانده)  و رطوبت روی سطح گیاه کندانسه می شود. بنابراین بهتر است پس از برآمدن خورشید و گرم شدن مقداری تهویه صورت گیرد برای کاهش رطوبت.
تهویه در شب توصیه نمی شود چون باعث کاهش دما می شود. البته برخی مواقع برای جابجایی هوا بین گیاهان خوبست.
رطوبت نسبی هوای گلخانه در روزهای گرم و آفتابی بین 80 تا 90 درصد تنظیم می کنند. در روزهای ابری و درجه حرارت کم گلخانه رطوبت نسبی هوا نباید از 75% تجاوز کند.
3- نور
علیرغم اینکه نور نقش موثری در مقدار و مرغوبیت خیار گلخانه ای دارد، لیکن خیار به اندازه گوجه فرنگی نسبت به شدت نور حساس نیست و در شدت نوری معادل 10000 لوکس به خوبی رشد و نمو خواهد کرد. در مراحل اولیه رشد از جمله تهیه نشاء شدت نور بیشتر توصیه شده است. البته در مناطق ابری مثل اروپا و شمال ایران به ویژه در زمستان برای خیار که دارای برگهای بزرگ می باشد به نور مصنوعی واکنش مثبت  نشان می دهد در شبانه روز نبایستی بیشتر از 17 ساعت نور به گیاهان تابیده شود.
پاسخ


پیام‌های داخل این موضوع
شرایط محیطی لازم برای پرورش خیار در گلخانه - edwin - 2015/06/23، 05:03 AM

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان